This 2.8 TD MT (88 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Dadi from 2004 to 2007. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 190Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2771cm3 |
| Engine power | 88bhp |
| RPM at max power | to 5 250RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Forced induction | Turbocharger |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Valves per cylinder | 4 |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 5060mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1860mm |
| Wheelbase | 3025mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 230mm |
| Kerb weight | 1795kg |
| Gross weight | 2386kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 140km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Front suspension | Torsion |
|---|---|
| Rear suspension | Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 12m |
| Average | 11.5 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.