This 0.8 MT (38 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Daewoo from 1991 to 2005. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 64Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 796cm3 |
| Engine power | 38bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 3230mm |
| Width | 1400mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 1840mm |
| Front track | 1210mm |
| Rear track | 1200mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 24.5second |
| Fuel tank capacity | 37litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Top speed | 160km/h |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Front suspension | MacPherson Struts |
| Rear suspension | Dependent, Spring |
| Average | 11.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.