This 1.8 MT (95 hp) engine was fitted in the KLEJ [Restyling] Sedan, which was produced by Daewoo from 1993 to 1997. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4615mm |
| Width | 1718mm |
| Height | 1388mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Front track | 1426mm |
| Rear track | 1406mm |
| Min. boot capacity | 560litre |
| Kerb weight | 1161kg |
| Gross weight | 1630kg |
| Displacement | 469kg |
| Max. boot capacity | 560litre |
| Front/rear axle load | 860/890kg |
| Permitted road-train weight | 2730kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1796cm3 |
| Engine power | 95bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 84.8mm |
| Stroke | 79.5mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 145Nm |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 420 to 880km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| City | 14.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.