This 2.0 MT (131 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Daewoo from 2003 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 181Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 131bhp |
| RPM at max power | from 5 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4770mm |
| Width | 1815mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1545mm |
| Min. boot capacity | 435litre |
| Kerb weight | 1470kg |
| Gross weight | 1912kg |
| Max. boot capacity | 435litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 199km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 530 to 960km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 14.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.