This 2.0 AT (264 hp) engine was fitted in the 1 generation Roadster, which was produced by Daewoo from 2007 to 2009. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 227km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.5second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 264bhp |
| RPM at max power | to 5 300RPM |
| Maximum torque | 353Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 90.9mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4100mm |
| Width | 1815mm |
| Height | 1275mm |
| Wheelbase | 2415mm |
| Front track | 1543mm |
| Rear track | 1561mm |
| Kerb weight | 1380kg |
| Gross weight | 1625kg |
| Min. boot capacity | 119litre |
| Max. boot capacity | 141litre |
| Body type | Roadster |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | A few levers and rods |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 11.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.