This 1.2 MT (85 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Daewoo from 2005 to 2010. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 113Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1206cm3 |
| Engine power | 85bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 69.7mm |
| Stroke | 79mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3940mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1505mm |
| Wheelbase | 2480mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1410mm |
| Max. boot capacity | 980litre |
| Min. boot capacity | 220litre |
| Kerb weight | 1025kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 166km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13second |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| City fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Cruising range | from 680 to 920km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| City | 7.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.9 litres / 100km |
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.