This 1.5 AT (107 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Daewoo from 2013 to 2016. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.46litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.52litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.99litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 630 to 920km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 163.5km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.9second |
| Displacement | 1485cm3 |
|---|---|
| Engine power | 107bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 141Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4515mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1480mm |
| Kerb weight | 1245kg |
| Gross weight | 1660kg |
| Displacement | 415kg |
| Min. boot capacity | 405litre |
| Max. boot capacity | 1225litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.