This 1.4 MT (83 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Daewoo from 2002 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4236mm |
| Width | 1670mm |
| Height | 1495mm |
| Wheelbase | 2480mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1450mm |
| Max. boot capacity | 725litre |
| Min. boot capacity | 320litre |
| Kerb weight | 1025kg |
| Gross weight | 1535kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1399cm3 |
| Engine power | 83bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 73mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 123Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 440 to 750km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.