This 2.0 MT AWD (126 hp) engine was fitted in the KJ SUV, which was produced by Daewoo from 1999 to 2001. In addition to this engine, 29 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4260mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1840mm |
| Wheelbase | 2480mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1520mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Max. boot capacity | 1200litre |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Kerb weight | 1755kg |
| Gross weight | 2515kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 126bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 78mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 177Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 154km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 510 to 830km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.6m |
| City | 16.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
| Average | 11.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.