This 1.8 AT (142 hp) engine was fitted in the Premiere Sedan, which was produced by Daewoo from 2008 to 2010. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4600mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1477mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Front track | 1544mm |
| Rear track | 1558mm |
| Max. boot capacity | 450litre |
| Min. boot capacity | 450litre |
| Kerb weight | 1355kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1796cm3 |
| Engine power | 142bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 80.5mm |
| Stroke | 88.2mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 175Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 194km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 580 to 980km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 10.9m |
| City | 12.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.3 litres / 100km |
| Average | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.