This 1.3 MT (75 hp) engine was fitted in the T100 Hatchback (5-door), which was produced by Daewoo from 1997 to 2001. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 48litre |
| Cruising range | from 680 to 960km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 164km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.5second |
| Displacement | 1349cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 115Nm |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 76.5mm |
| Stroke | 73.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4074mm |
| Width | 1678mm |
| Height | 1432mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Front track | 1405mm |
| Rear track | 1425mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1090kg |
| Gross weight | 1595kg |
| Displacement | 505kg |
| Min. boot capacity | 250litre |
| Max. boot capacity | 886litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 8.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.