This 2.0 MT (141 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Dodge from 1994 to 2000. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 177Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1996cm3 |
| Engine power | 141bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 83mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4755mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2635mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1505mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 370litre |
| Kerb weight | 1306kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 560 to 810km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.