This 2.4 AT (173 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Dodge from 2007 to 2010. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4850mm |
| Width | 1843mm |
| Height | 1497mm |
| Wheelbase | 2765mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1570mm |
| Ground clearance | 132mm |
| Min. boot capacity | 450litre |
| Kerb weight | 1510kg |
| Gross weight | 2040kg |
| Max. boot capacity | 450litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2360cm3 |
| Engine power | 173bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 166Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Cruising range | from 520 to 930km |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.1m |
| City | 14.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 10.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.