This 3.3 AT (165 hp) engine was fitted in the 2 generation Minivan 4-doors, which was produced by Dodge from 1990 to 1995. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 3301cm3 |
|---|---|
| Engine power | 165bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Maximum torque | 263Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 81mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4525mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1632mm |
| Wheelbase | 2853mm |
| Front track | 1522mm |
| Rear track | 1578mm |
| Kerb weight | 1624kg |
| Min. boot capacity | 670litre |
| Max. boot capacity | 670litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 13.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.