This 3.3 AT (158 hp) engine was fitted in the 3 generation Grand minivan 5-doors, which was produced by Dodge from 1995 to 2001. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Width | 1920mm |
| Length | 5070mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Front track | 1600mm |
| Min. boot capacity | 670litre |
| Max. boot capacity | 4880litre |
| Rear track | 1625mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1708kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3301cm3 |
| Engine power | 158bhp |
| RPM at max power | from 4 850RPM |
| Maximum torque | 275Nm |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3250RPM |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 81mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Average | 14.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.