This 3.0 AT (152 hp) engine was fitted in the 3 generation Minivan 5-doors, which was produced by Dodge from 1995 to 2001. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4733mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2878mm |
| Front track | 1600mm |
| Rear track | 1626mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1665kg |
| Min. boot capacity | 450litre |
| Max. boot capacity | 4140litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 600 to 770km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.7second |
| Displacement | 2972cm3 |
|---|---|
| Engine power | 152bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 239Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 76mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front suspension | Spring strut, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 14.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.