This 3.8 AT (218 hp) engine was fitted in the 4 generation Grand minivan 5-doors, which was produced by Dodge from 2001 to 2007. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 5093mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Front track | 1600mm |
| Rear track | 1625mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 4754litre |
| Min. boot capacity | 1252litre |
| Kerb weight | 2080kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3778cm3 |
| Engine power | 218bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 87mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 332Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 177km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | from 580 to 760km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.