This 3.8 AT (197 hp) engine was fitted in the 5 generation Grand minivan, which was produced by Dodge from 2007 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Width | 1953mm |
| Length | 5142mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 3078mm |
| Front track | 1600mm |
| Min. boot capacity | 748litre |
| Max. boot capacity | 4551litre |
| Rear track | 1626mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3778cm3 |
| Engine power | 197bhp |
| RPM at max power | from 5 000RPM |
| Maximum torque | 312Nm |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 87mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Average | 13.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.