This 5.7 V8 AT R/T (375 hp) engine was fitted in the 3 generation Coupe 2-doors, which was produced by Dodge from 2008 to 2014. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 5022mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Ground clearance | 122mm |
| Kerb weight | 1833kg |
| Front track | 1600mm |
| Rear track | 1603mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5654cm3 |
| Engine power | 375bhp |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 99.5mm |
| Stroke | 90.9mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 540Nm |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 15.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 460 to 710km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 18.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.