This 5.2 AT 4WD (236 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Dodge from 1998 to 2004. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 407Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 5208cm3 |
| Engine power | 236bhp |
| RPM at max power | from 4 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 99mm |
| Stroke | 84mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4910mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1804mm |
| Wheelbase | 2944mm |
| Front track | 1575mm |
| Rear track | 1562mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Max. boot capacity | 2482litre |
| Min. boot capacity | 532litre |
| Kerb weight | 2170kg |
| Gross weight | 2700kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 20.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 14.8litre |
| Fuel tank capacity | 95litre |
| Cruising range | from 470 to 640km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| City | 24.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 17.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.