This 2.4 AT (170 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Dodge from 2008 to 2011. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Fuel tank capacity | 77litre |
| Cruising range | from 590 to 1 010km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 188km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Displacement | 2360cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 220Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4888mm |
| Width | 1878mm |
| Height | 1691mm |
| Wheelbase | 2890mm |
| Front track | 1571mm |
| Rear track | 1582mm |
| Ground clearance | 182mm |
| Kerb weight | 1705kg |
| Gross weight | 2380kg |
| Min. boot capacity | 483litre |
| Max. boot capacity | 1562litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.1 litres / 100km |
| Average | 11.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.