This 5.7 AT 4WD (345 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Dodge from 2003 to 2008. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Cruising range | from 520 to 760km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 5654cm3 |
|---|---|
| Engine power | 345bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5021mm |
| Width | 1881mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Front track | 1600mm |
| Rear track | 1603mm |
| Kerb weight | 1887kg |
| Min. boot capacity | 770litre |
| Max. boot capacity | 2030litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.