This 3.0 MT (152 hp) engine was fitted in the 4 generation Sedan, which was produced by Dodge from 1990 to 1993. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4900mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2695mm |
| Front track | 1485mm |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Kerb weight | 1355kg |
| Max. boot capacity | 480litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2975cm3 |
| Engine power | 152bhp |
| RPM at max power | from 5 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 73mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 232Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 15litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Cruising range | from 410 to 610km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 18 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.