This 2.0 MT (130 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Dodge from 1993 to 2001. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4343mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2642mm |
| Front track | 1458mm |
| Rear track | 1458mm |
| Min. boot capacity | 334litre |
| Kerb weight | 1482kg |
| Max. boot capacity | 334litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1996cm3 |
| Engine power | 130bhp |
| RPM at max power | from 5 850RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 83mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 174Nm |
| RPM at max torque | 4970RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Fuel tank capacity | 42litre |
| Cruising range | from 500 to 680km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | A few levers and rods |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 10.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.