This 3.0 MT 4WD (320 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Dodge from 1990 to 1996. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 427Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2972cm3 |
| Engine power | 320bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4565mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1253mm |
| Wheelbase | 2470mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1580mm |
| Ground clearance | 105mm |
| Kerb weight | 1720kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 11.6litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 650km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | A few levers and rods |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| City | 13.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.