This 2.4 AT (152 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Dodge from 1995 to 2001. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 226Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2429cm3 |
| Engine power | 152bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 101mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4725mm |
| Width | 1822mm |
| Height | 1330mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Front track | 1528mm |
| Rear track | 1528mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Min. boot capacity | 445litre |
| Kerb weight | 1475kg |
| Gross weight | 1990kg |
| Max. boot capacity | 445litre |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 540 to 740km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.