This 2.4 MT (149 hp) engine was fitted in the 2 generation Coupe, which was produced by Dodge from 2001 to 2006. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4849mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Front track | 1509mm |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Min. boot capacity | 454litre |
| Kerb weight | 1445kg |
| Max. boot capacity | 454litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2351cm3 |
| Engine power | 149bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 100mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 214Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 550 to 740km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.