This 2.0 MT (116 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Doninvest from 1998 to 2000. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 510 to 1 020km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 187km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.2second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 116bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 170Nm |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4671mm |
| Width | 1779mm |
| Height | 1437mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1507mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1370kg |
| Gross weight | 1830kg |
| Min. boot capacity | 970litre |
| Max. boot capacity | 970litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 9.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.