This 1.6 AT (106 hp) engine was fitted in the J100 Sedan, which was produced by Doninvest from 1998 to 2000. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4467mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1464mm |
| Rear track | 1454mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Kerb weight | 1164kg |
| Max. boot capacity | 370litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 106bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 81mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 137Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Cruising range | from 610km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.