This 2.4 MT (118 hp) engine was fitted in the 2 generation Estate, which was produced by Eagle from 1991 to 1998. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4280mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1578mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Max. boot capacity | 1630litre |
| Min. boot capacity | 676litre |
| Kerb weight | 1295kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2351cm3 |
| Engine power | 118bhp |
| RPM at max power | from 5 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 184Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 11.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.