This 3.5 AT TSi (218 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Eagle from 1992 to 1998. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5120mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Front track | 1574mm |
| Rear track | 1574mm |
| Min. boot capacity | 473litre |
| Kerb weight | 1582kg |
| Max. boot capacity | 473litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3518cm3 |
| Engine power | 218bhp |
| RPM at max power | from 5 800RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 81mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 300Nm |
| Forced induction | Biturbo |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 80 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.3litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Average | 13.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.