This 2.0 MT (115 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by FAW from 1988 to 1998. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Displacement | 1994cm3 |
|---|---|
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | from 5 400RPM |
| Maximum torque | 172Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 77.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4792mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Front track | 1468mm |
| Rear track | 1467mm |
| Kerb weight | 1250kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Min. boot capacity | 610litre |
| Max. boot capacity | 610litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 10.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.