This 3.2 FSI MT (255 hp) engine was fitted in the 2 generation L sedan, which was produced by FAW from 2005 to 2015. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 500 to 990km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.9second |
| Displacement | 3200cm3 |
|---|---|
| Engine power | 255bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 330Nm |
| RPM at max torque | 3250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 93mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5012mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Front track | 1610mm |
| Rear track | 1620mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1540kg |
| Gross weight | 2120kg |
| Min. boot capacity | 546litre |
| Max. boot capacity | 546litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 11.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.