This 2.0 AT (147 hp) engine was fitted in the 1 generation [3-й Restyling] Sedan, which was produced by FAW from 2012 to 2015. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4729mm |
| Width | 1782mm |
| Height | 1465mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 148mm |
| Max. boot capacity | 480litre |
| Kerb weight | 1440kg |
| Gross weight | 1890kg |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Displacement | 450kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1999cm3 |
| Engine power | 147bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 183Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Top speed | 199km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Average | 10 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.