This 1.3 MT (7 places) (91 hp) engine was fitted in the 1 generation Crossover 5-doors, which was produced by FAW from 2010 to 2014. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 160km/h |
| Displacement | 1339cm3 |
|---|---|
| Engine power | 91bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 120Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.4m |
| Seats | 57 |
|---|---|
| Length | 4148mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2655mm |
| Front track | 1405mm |
| Rear track | 1415mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Kerb weight | 1160kg |
| Gross weight | 1685kg |
| Displacement | 525kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.