This 1.3 MT (91 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by FAW from 2010 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3760mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1530mm |
| Wheelbase | 2450mm |
| Ground clearance | 143mm |
| Min. boot capacity | 320litre |
| Kerb weight | 981kg |
| Front track | 1455mm |
| Rear track | 1445mm |
| Max. boot capacity | 320litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1339cm3 |
| Engine power | 91bhp |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 120Nm |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.5m |
| Top speed | 166km/h |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 37litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.67litre |
| Fuel | 95 RON |
| Average | 5.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.