This 5.5 AT GTA (442 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Ferrari from 1992 to 1998. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 550Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 5474cm3 |
| Engine power | 442bhp |
| RPM at max power | from 6 250RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 75mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4730mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1585mm |
| Rear track | 1606mm |
| Min. boot capacity | 250litre |
| Kerb weight | 1890kg |
| Gross weight | 2250kg |
| Max. boot capacity | 250litre |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 302km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 26.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 14.7litre |
| Fuel tank capacity | 110litre |
| Cruising range | from 420 to 750km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 31.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 17.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.