This 4.5 AMT (570 hp) engine was fitted in the 1 generation Spider cabriolet, which was produced by Ferrari from 2009 to 2015. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4527mm |
| Width | 1937mm |
| Height | 1211mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1672mm |
| Rear track | 1606mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 230litre |
| Kerb weight | 1535kg |
| Min. boot capacity | 230litre |
| Front/rear axle load | 645/890kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4497cm3 |
| Engine power | 570bhp |
| RPM at max power | to 9 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 81mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 540Nm |
| RPM at max torque | 6000RPM |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc ceramic |
| Rear brakes | Disc ceramic |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 7 |
| Turning circle | 11m |
| Top speed | 320km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.4second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Fuel tank capacity | 86litre |
| Fuel | 98 RON |
| Average | 14.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.