This 5.5 MT (479 hp) engine was fitted in the 1 generation Maranello coupe, which was produced by Ferrari from 1996 to 2002. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4449mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1278mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Front track | 1632mm |
| Rear track | 1586mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Min. boot capacity | 185litre |
| Kerb weight | 1690kg |
| Gross weight | 1950kg |
| Max. boot capacity | 185litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5474cm3 |
| Engine power | 479bhp |
| RPM at max power | from 7 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 77mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 569Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 320km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 35.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 15.5litre |
| Fuel tank capacity | 114litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 25.6litre |
| Cruising range | from 320 to 740km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| City | 42.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 18.6 litres / 100km |
| Average | 30.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.