This 5.7 MT (515 hp) engine was fitted in the 1 generation M Maranello coupe, which was produced by Ferrari from 2002 to 2006. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4550mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1277mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1632mm |
| Rear track | 1586mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Min. boot capacity | 185litre |
| Kerb weight | 1730kg |
| Gross weight | 1990kg |
| Max. boot capacity | 185litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5748cm3 |
| Engine power | 515bhp |
| RPM at max power | to 7 250RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 77mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 588Nm |
| RPM at max torque | 5250RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 327km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.25second |
| Highway fuel consumption per 100 km | 14.3litre |
| Fuel tank capacity | 105litre |
| Cruising range | to 730km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Highway | 17.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.