This 6.0 AMT (620 hp) engine was fitted in the 1 generation GTB Fiorano coupe 2-doors, which was produced by Ferrari from 2006 to 2012. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4665mm |
| Width | 1962mm |
| Height | 1336mm |
| Wheelbase | 2750mm |
| Front track | 1690mm |
| Rear track | 1618mm |
| Min. boot capacity | 320litre |
| Kerb weight | 1690kg |
| Max. boot capacity | 320litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5999cm3 |
| Engine power | 620bhp |
| RPM at max power | to 7 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 75.2mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 608Nm |
| RPM at max torque | 5600RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 330km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 32.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 14.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 21.3litre |
| Fuel tank capacity | 105litre |
| Cruising range | from 320 to 710km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc ceramic |
| Rear brakes | Disc ceramic |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 39.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 17.6 litres / 100km |
| Average | 25.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.