This 6.0 AMT (670 hp) engine was fitted in the 1 generation GTO coupe 2-doors, which was produced by Ferrari from 2006 to 2012. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4710mm |
| Width | 1962mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 2750mm |
| Front track | 1701mm |
| Rear track | 1618mm |
| Kerb weight | 1495kg |
| Gross weight | 1605kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5999cm3 |
| Engine power | 670bhp |
| RPM at max power | to 8 250RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 620Nm |
| RPM at max torque | 6500RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 335km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.35second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 17.5litre |
| Fuel tank capacity | 105litre |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc ceramic |
| Rear brakes | Disc ceramic |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Average | 21 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.