This 5.7 AMT (540 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Ferrari from 2004 to 2011. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4902mm |
| Width | 1957mm |
| Height | 1344mm |
| Wheelbase | 2950mm |
| Front track | 1688mm |
| Rear track | 1641mm |
| Max. boot capacity | 240litre |
| Min. boot capacity | 240litre |
| Kerb weight | 1725kg |
| Gross weight | 1840kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5748cm3 |
| Engine power | 540bhp |
| RPM at max power | to 7 250RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 588Nm |
| RPM at max torque | 5250RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 108litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 18.2litre |
| Top speed | 315km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4second |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc ceramic |
| Rear brakes | Disc ceramic |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Average | 21.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.