This 6.5 AMT (800 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Ferrari from 2017 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4657mm |
| Width | 1971mm |
| Height | 1276mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1672mm |
| Rear track | 1645mm |
| Kerb weight | 1630kg |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 92litre |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 340km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 2.9second |
| Displacement | 6496cm3 |
|---|---|
| Engine power | 800bhp |
| RPM at max power | to 8 500RPM |
| Maximum torque | 718Nm |
| RPM at max torque | 7000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 17.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.