This 3.0i CVT (203 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Ford from 2005 to 2007. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 580 to 830km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 180km/h |
| Displacement | 2967cm3 |
|---|---|
| Engine power | 203bhp |
| RPM at max power | from 5 650RPM |
| Maximum torque | 271Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 79mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 5075mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Front track | 1640mm |
| Rear track | 1650mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1795kg |
| Gross weight | 2015kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.