This 1.4 TDCI MT (68 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback (5-door), which was produced by Ford from 2005 to 2012. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4013mm |
| Width | 1724mm |
| Height | 1512mm |
| Wheelbase | 2486mm |
| Front track | 1477mm |
| Rear track | 1435mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 1175litre |
| Min. boot capacity | 337litre |
| Kerb weight | 1157kg |
| Gross weight | 1640kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1399cm3 |
| Engine power | 68bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 73.7mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 160Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 158km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 790 to 1 150km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.3m |
| City | 6.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.5 litres / 100km |
| Average | 5.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.