This 1.4 Durashift EST (80 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Ford from 2002 to 2005. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 540 to 830km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 164km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.3second |
| Displacement | 1388cm3 |
|---|---|
| Engine power | 80bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Maximum torque | 124Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 76mm |
| Stroke | 76.5mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4018mm |
| Width | 1724mm |
| Height | 1498mm |
| Wheelbase | 2486mm |
| Front track | 1474mm |
| Rear track | 1434mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1150kg |
| Gross weight | 1605kg |
| Min. boot capacity | 337litre |
| Max. boot capacity | 1175litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.5 litres / 100km |
| Average | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.