This 2.3 DuraShift (160 hp) engine was fitted in the 2 generation Minivan, which was produced by Ford from 2006 to 2010. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 510 to 930km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 191km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.6second |
| Displacement | 2261cm3 |
|---|---|
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 208Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 94mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.9m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4820mm |
| Width | 1884mm |
| Height | 1691mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Front track | 1578mm |
| Rear track | 1600mm |
| Ground clearance | 119mm |
| Kerb weight | 1734kg |
| Gross weight | 2465kg |
| Displacement | 731kg |
| Min. boot capacity | 435litre |
| Max. boot capacity | 2325litre |
| Permitted road-train weight | 3715kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9 litres / 100km |
| Average | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.