This 2.0 TDCi PowerShift (140 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Ford from 2010 to 2015. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 810 to 1 200km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 198km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | to 3 750RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 750 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4520mm |
| Width | 1828mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2788mm |
| Front track | 1544mm |
| Rear track | 1554mm |
| Kerb weight | 1634kg |
| Gross weight | 2300kg |
| Min. boot capacity | 439litre |
| Max. boot capacity | 1706litre |
| Permitted road-train weight | 3800kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 6.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.