This 5.4 T MT (558 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Ford from 2004 to 2006. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4643mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1125mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Front track | 1610mm |
| Rear track | 1618mm |
| Min. boot capacity | 45litre |
| Kerb weight | 1520kg |
| Max. boot capacity | 45litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5408cm3 |
| Engine power | 558bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Compressor |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 90.2mm |
| Stroke | 105.8mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 678Nm |
| RPM at max torque | 3750RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 330km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 18.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.7litre |
| Cruising range | from 360 to 590km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 12.2m |
| City | 21.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.4 litres / 100km |
| Average | 17.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.